Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

Zhodnocení roku 2009

6. 1. 2010 v 0:00 0 Zhodnocení roku 2009

Nestíhám – to je slovo, které mě tento rok napadalo asi nejčastěji. Pokusím se teď během několika minut v hlavě shrnout vše, co se událo minulý rok – není to fér, zasloužilo by si to víc času, protože je o čem mluvit! Nicméně, žijeme v uspěchané době a na některé věci není tolik času, kolik bývalo. Pojďme se vrhnout do rok starých vzpomínek.

Toto píšu po celodenní práci na jednom z projektů, takže mě omluvte, kdyby moje myšlenky nebyly úplně souvislé. Snažím se uvolnit svoji mysl a napsat něco, co by neznělo úplně lacině.

Jelikož mi dlouhodobá pamět záhadně s postupem času slouží čím dál méně, musím trochu zabrousit do archívu našich stránek a rozpomenout se. Rok 2008 končil dle mě jedním s mých nejlepších a nejužitečnějších článků, 8 nejčasnějších chyb začínajících webdesignérů. Pokud se mi povede to, co plánuji, stane se jedním z běžných, nepříliš užitečných článků… ale nechci mluvit o tom, kdy kdo vydal jaký tutoriál, koho to zajímá – ačkoliv, těch tutoriálů nebylo zas málo, celkem 75 za minulý rok – což znamená téměř 1,5 článku za týden – to není úplně špatné skóre, ne? Zvlášť z toho důvodu, že nám v tu dobu pokračoval totální úpadek autorského týmu.

Lidi, kteří odešli, měli perfektní právo se rozhodnout nepokračovat a respektuji je. Což neznamená, že mi není líto, že již na to nemají čas – ale věřte mi, chápu to asi jako málokdo jiný, protože i když si každý z vás může najít podobně náročného koníčka, tutorials jsou jen jedny a já jsem osoba, která se o ně v podstatě stará již několik let. Tudíž naprosto chápu, když někdo nemá čas psát časově náročné články, případně už nemá chuť věnovat se něčemu, co se mu přejedlo, musí dát přednost rodině, práci, třeba i škole (pletou se nám sem pohádky, ale co, i to jsem jako důvod vzal) apod. Problém je, že to šlo postupně a nešlo to zastavit – ostatně jak donutit lidi, aby neodešli, když jim nic neplatíte a nic jste s nimi nepodepsali, že? Ale stále to ještě nebylo tak zlé, například v tom roce s námi ještě byli třeba Jesus a Ythren – kteří sice napsali oba asi jeden článek, ale i to se počítá.

Dokud se situace poměrně nestabilizovala jako teď, dělo se v podstatě to, že vždy přišel jeden autor (nejdřív Jaa©, potom b105) a psal články poměrně rychle za sebou, sem tam podporovaný mými články. Poté jsme na nějakou dobu nahodili inspirace, které budou vycházet dál (poslední dobou i na ně nebyl čas) a které určitě mají své důležité místo (minimálně u webdesignu jsem o tom přesvědčen). V podstatě až ke konci roku se vše začalo měnit k lepšímu, ale nerad bych předbíhal, protože jsem vám vlastně zatím neřekl nic, co se událo mimo oči běžného návštěvníka.

Nuže, v týmu to nevypadalo dobře – nálada na bodu mrazu (ta je zřejmě i teď, ale už je nám lépe :) ), problémy s neaktivitou a navíc velkolepý plán o změně tutorials. Ano, původně jsme plánovali přijít s novým systémem na jaře minulého roku! Což dnes zní poměrně směšně, ale kdysi jsem se domníval, že to je reálné – ale jaksi jsem vše podcenil a zjistil, že na to prostě nebude čas. Problémy totiž začaly s tím, že jsem ke všemu přistupoval velmi nezodpovědně. A pokračovalo to tím, že náš bývalý programátor Jakub Křenek, známý jako Golfy, bez kterého by tutorials nebyly tam, kde teď jsou, začal jevit méně zájmu o projekt a měl méně času. Což byla pohroma, protože se počítalo s tím, že on bude systém dělat – inu, systém v určité podobě i existoval, a mám jeho kousky uloženy doteď, ale nebylo to o mnoho víc, než současná podoba. V podstatě stále jen výpis článků s komentáří a o trochu lepší možnost hlasování, nic víc. Také nebylo tolik novinek, protože jak jsem uvedl, přistupoval jsem k tomu nezodpovědně, neudělal jsem si žádný plán, žádnou strukturu, jak mají stránky fungovat, žádné wireframy, nic. Což je stále o něco lepší než když se dělal v této chvíli aktuální design, kdy jsem v podstatě udělal jen hlavní stránku a stránku pro články – zbytek je takové lepení dohromady. Hanba, co?

Když mi dáte trochu času, dostanu se k tomu, co jsem chtěl říct. Ano, mluvil jsem o tom, že nestíhám. Hned v lednu minulého roku jsem se z rodinných důvodů (zjištění, že otec je mizera) osamostatnil, začal vydělávat peníze, do toho zkoušel studovat, mít nějaký osobní život a ještě se věnovat tomuto koníčku. Divíte se mi, že chci, aby to vydělávalo nějaké peníze?! Logicky, něco jsem musel zanedbávat, jinak bych buď nemohl spát, nebo se musel naklonovat – kupodivu se toho času na tutorials, hlavně na psaní článků (na systém jsem rezignoval na jaře, a poté jeho myšlenku rozvíjel přes prázdniny), bylo poměrně dost, takže jsem zanedbával něco jiného. Ono se to možná nezdá, ale pokud se chci o tyto stránky opravdu starat, znamená to hodně času. A vážně to není jenom chození na fórum a hádání se s ostatními lidmi. Chci tyto stránky dále rozvíjet a víc se jim věnovat, nicméně to znamená, že musím ukrajovat z něčeho jiného – tudíž jistá forma sebeobětování. Tento rok pro mě uběhl řekl bych skvěle – mnoho, mnoho věcí jsem se naučil, a snad jsem i trochu zmoudřel. A asi i zestárl, protože nic vás nenaučí zodpovědnosti lépe, než nutnost si vydělávat – ale za to, rozhodovat si o svém životě to zatraceně stojí. Nechám teď vlatního oslavování a vrátím se ke konceptu nového webu, protože se tímto dostáváme k letním prázdninám.

Plánovali jsme si že to, co se nepovedlo na jaře, by se mělo povést o prázdninách. A jak jsme se mýlili – poté, co mi konečně spadly růžové brýle, jsem se s konečnou platností pustil do práce. Golfy už byl prakticky mimo tým, a my začali promýšlet skutečný koncept nového webu – původně ani prémiové účty neměly být hlavní funkcí stránek, promýšleli jsme různé možnosti, například i takový komeční hybrid, nicméně ve výsledku nám prémiové účty přišly jako nejlepší řešení, hlavně proto, že jinde to bez problémů funguje. Zálohuji si většinu materiálů, které souvisí s tutorials – nebylo zrovna snadné se tím vším prohrabat a shromáždit všechny potřebné podklady, ale na podzim byl koncept jasný. Mrzí mě, že minimálně v otázce designu to z větší části byla one-man-show, ale ono je to tak i lepší. Dokud nejde o monstrózní projekt, kdy je z časových důvodů nutný další grafik, je lepší nechat to dělat jednoho. Design samotný prošel mnoha změnami a úpravami, které rád zveřejním (a doufám, že bude zájem si prohlédnout, jak tutorials, nyní již pomalu tutsmánie, mohly vypadat). Teď se vrátím k tématu, které jsem nakousl, k autorům.

Ano, ti báječní muži na létajících strojích – nebo spíš banda nezodpovědných kluků za počítači (hlavně to nikdo neberte vážně, nerad bych, aby mi utekli další lidé :) ) – v podstatě to začalo tak, že mě oslovil Vítek Škop, že by byl ochotný spolupracovat s tím, že bych se mu revanšoval ve prací na jeho projektech – a protože jsem byl rád za každého, kdo se takto přihlásil (nebylo jich mnoho), souhlasil jsem. A rozhodně jsem neudělal chybu – minimálně seriál o Ilustrátoru se brzy dočká pokračování a vše opět začne vycházet svižněji a rychleji jako předtím. Ale Vítek nebyl první, předtím tu byl Ferda, tedy František Spurný, velký fanoušek tutorials který, pokud si dobře pamatuji, k nám přišel z jednoho warfóra. František předtím zkoušel různé náměty na články, a teď zakotvil u seriálu o focení, jehož psaní mu jde dost dobře. A v poslední době se přidali další dva autoři, jeden z nich si říká Master2222 (nemohu si vzpomenou na jméno, snad se připomene :) ) a píše seriál o wordpressu, a Jakub Houdek, od kterého brzy uvidíte první díl seriálu o Drupalu (jak vidíte, mimo grafiky pronikáme i na pole redakčních systémů). I když byli přes svátky autoři poměrně hybernováni, vše se teď rozjíždí nanovo, a rozhodně si nemohu stěžovat. Čtyři v podstatě funkční redaktoři, plus Jakub Šimůnek, který se k nám připojil (výsledek mé spolupráce při natáčení jeho pořadu Grafika-online – o tom vám snad také někdy něco povím) a který by v budoucnu také rád psal články – podle všeho by šlo o základy tisku, věci, které nám zde citelně chybí. Takže on je zatím taková záhadná postava, která se momentálně moc neprojevuje a není vidět, ale nadejde čas, kdy se Jakub připojí k nám vyvoleným, a… dál nic neprozradím. Já sám také nejsem ani zdaleko odepsaný, jen nemám čas – a je tu ještě dalších pár lidí, u kterých je šance, že přispějí článek.

Jak se blížil konec roku, musel jsem rychleji dokončovat jednotlivé stránky obsahu. Na veřejnost jsme vypustili zprávu o připravované změně, a poté jsem zveřejnil podobu nového designu – za což jsem velmi rád, protože se mi díky tomu dostalo cenné odezvy, která mi pomohla design výrazně vylepšit. Těch stránek není málo, prakticky pro každou existuje návrh, a těch je momentálně přes padesát (včetně nedokončené administrace, která je hotová ani ne z poloviny) – abychom dále neotáleli, s vývojem se začne teď v lednu. Nebudu vám říkat, kolik peněz jsme do vývoje nového systému vložili, ale věřte mi, jen pár drobných to nebylo. Nehledě na to kolik jsem já osobně do všeho vložil času a tím zároveň i peněz. Tudíž i když to navenek vypadá, že se zas tak moc nezměnilo, můžete vidět, že jsme se za celý rok rozhodně neflákali.

Teď zbývá nějak nastínit co přijde tento rok. Kromě nového systému, na který se doufám všichni již těší, by to z mé strany mělo být kompletní předělání článků o základech, videotutoriály, a nový seriál o webové grafice. Doufám, že se náš projekt rozjede co nejdříve, protože bych byl velmi rád, kdyby nějakou tu korunu vydělal (nezmínil jsem se o vyplácení autorů, kterým nebudeme platit jen pár drobných, což znamená další slušné výdaje pro nás) a já se mohl věnovat více stránkám a méně práci – sice mám svoji práci opravdu rád, ale tohle mě těší víc.

A předzevzetí na tento rok? Konečně se jednou pořádně vyspat. Přejte nám štěstí.

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi