Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

Základy WordPressu - Úvod

19. 11. 2009 v 0:00 0 Základy WordPressu - Úvod

V dnešní době je jen málo lidí, kteří o redakčním systému WordPressu v životě neslyšeli. Dá se využít prakticky skoro na cokoliv. Možná proto je tak oblíben. Bohužel v češtině nenajdete moc pokročilejších návodů, ale tento seriál se to bude snažit napravit.

Co je to WordPress

WordPress je velmi oblíbený open-source redakční systém, který se rychle rozšířil po celém světě a získal si neuvěřitelných 202 000 000 uživatelů. Díky své komunitě se dá lehce na internetu najít spoustu šablon a pluginů (moduly, kterými si do WordPressu můžete přidat extra funkce), kterými si přizpůsobíte web podle vašich představ bez jakýkoliv znalostí tvorby www.

Česky lokalizovaný WordPress si můžete přímo stáhnout z oficiálních stránek zde, pokud sháníte jen samotnou češtinu, zavítejte sem. Jak ho nainstalovat psát nebudu, protože je na internetu takovýchto návodů mnoho. Ale tím asi česká internetová scéna končí, protože žádné další návody v našem rodném jazyce nenajdete. Kniha v češtině vyšla zatím jen jedna – WordPress – efektivní publikování na webu – kterou tvoří podle mě jen základní obecné informace. Tím chci naznačit, že pokud neumíte anglicky, moc si toho o WordPressu asi nepřečtete.

WordPress - Logo

WordPress.com a WordPress.org

WordPress.com

Wordpress.com

Na stránce WordPress.com si můžete zdarma založit blog, ke kterému dostanete doménu něco.wordpress.com. Pro svůj blog si můžete vybrat vzhled již z přednastavených šablon (žádnou svou si nahrát nemůžete), a stejně je to s pluginy. Díky těmto omezením WordPress.com využívat nebudeme, hodí se opravdu jen pro lidi, co si chtějí založit blog a dál se starat jenom o obsah. Na závěr jen dodám, že WordPress.com běží na upravené verzi WordPressu – WordPress MU (Multi User).

WordPress.org

Wordpress.org

WordPress.org je stránka, bez které se při práci s WordPressem neobejdete (respektive bez její dokumentace na adrese http://codex.wordpress.org/). Kromě zmiňované dokumentace zde naleznete pluginy, šablony, všechny verze WordPressu, galerii vybraných webů jedoucí na WordPressu a fórum, do kterého můžete psát své dotazy, problémy, ukazovat své weby, atd.

Troška historie

WordPress je nástupce systému b2/cafelog a práce na něm začaly již roku 2001, kdy byl vývoj b2 ukončen. První verze, 0.7, vyšla v roce 2003. Vycházela z předchozího systému, avšak byla rychlejší a bezpečnější. Ještě ve stejném roce pak vznikla WordPress Wiki, pod kterou si dnes vybavíme WordPress Codex. Po verzi 0.7 následovaly verze 1.0 a 1.2, jenž přinesly novou administraci a podporu pluginů. Widgety pro šablony přinesla až verze 2.2 v roce 2007. Díky 2.3 si můžeme přidávat k článkům tagy. Administrace, jak ji známe dnes, byla redesignována ve 2.7. Nyní tu máme 2.8 a 2.9 nám klepe na dveře a měla by nám přinést vylepšenou správu médií.

Pilíře WordPressu

Příspěvky

Nový příspěvek

To nejdůležitější, co tvoří jádro WordPressu, jsou příspěvky. Jejich správu zvládne i naprostý začátečník. Pro ty, co neumí HTML, je zde wysiwyg editor, ti náročnější spíše ocení čisté HTML. Při psaní se vám příspěvky automaticky ukládají, takže se při pádu PC či prohlížeče nemusíte bát, že přijdete o celý článek. Ke článku můžete také jednoduše přidat obrázek či video pomocí vyskakovacího okno, které se vám objeví po kliknutí na ikonku nad editorem. Příspěvky můžete jednoduše řadit do kategorií nebo podle tagů. Také se články dají komentovat, pokud však u nich komentáře nechcete, jednoduše si je můžete zakázat u jednotlivých příspěvků či globálně v nastavení, nebo přímo vyhozením z šablony.

Stránky

Stránka

Stránky tvoří především statický obsah blogu, není tomu však pravidlem (ukážeme si v budoucnu). Nejčastěji se používají na stránky typu O mně, Kontakt, atd. Stejně jako u příspěvků, ke stránkám můžete připojovat média a čtenáři je mohou komentovat (ačkoliv většina šablon komentáře u stránek nepodporuje).

Média

Media

Další užitečnou věcí ve Wordpressu je záložka média. Ta vám umožní nahrát si obrázky, video, audio, pdf a doc soubory. Nahrávat můžete i dávkově pomocí flashe, což vám ušetří mnoho práce, když např. nahráváte spoustu fotek. Média si pak v příspěvku či stránce můžete jednoduše přidat.

Šablony

Šablony

Šablony jsou nedílnou součástí WordPressu. Na internetu se dají najít stovky či snad i tisíce, ne všechny jsou ale pěkné. Základ, kde je hledat, je na WordPress.org. Občas se tam dá najít nějaká zajímavá, ale když chcete opravdu propracovanější, je dobré využít Google a vybavit se trpělivostí. Výsledek se určitě dostaví – http://www.smashingmagazine.com/…ress-themes/. Pokud si chcete udělat svou vlastní, opět se dají na internetu najít návody, jak na to. Jelikož se tím ale v nedaleké budoucnosti bude zabývat i tento seriál, možná budete chtít chvíli počkat :) Když se to pak se šablonou umí, můžete si každou část webu přizpůsobit podle sebe – viz stopdesign.com.

Pluginy

Pluginy

Pluginy slouží k rozšíření funkcí WordPressu. Kdyby totiž vývojáři měli do systému naprogramovat každou věc, kterou by chtěli uživatelé, instalační balík by neměl 7, ale 100 Mb. Většinu existujících pluginů naleznete zdarma ke stažení zde. Mezi oblíbené patří: Wp super cache – měl by částečně zrychlit chod WordPressu; Wp pagenavi – vylepší stránkování; Wp print - umožní tisknout články; Wp PostRatings – přidá k příspěvkům hodnocení; Wp e-Commerce – přetvoří WordPress na malý e-shop.

Známe stránky běžící na WordPressu

PSDtuts

PSDtuts

PSDtuts a všechny ostatní TUTSplus stránky běží na WordPressu. PSD je především známé svými pokročilejšími návody na konkrétní díla, zvlášť fotomanipulace.

Smashing Magazine

Smashing Magazine

Smashing Magazín je velmi užitečná stránka pro grafiky a designery, kterou jistě mnoho z vás zná. Také zde pravidelně vycházejí různé seznamy, např. 50 nejlepších tutoriálu na Adobe Illustrátor atp.

CSS Elite

CSS Elite

CSS Elite slouží jako přehled vybraných internetových stránek. I když není nějak extra známá, vybral jsem ji proto, aby bylo vidět, že s WordPressem se nemusejí tvořit jen blogy.

Závěrem vám jen prozradím, co bude v dalším díle. Budete si moct přečíst o PHP v šablonách, abyste byli vybaveni do dalších dílů – protože jsem si jistý, že mnoho lidé zde nikdy neprogramovalo, bude třeba vás naučit pár maličkostí, abyste chápali, jak šablony fungují a jak je upravovat, takže se neobávejte nutnosti se php učit.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi