Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

Základy WordPressu – PHP v šablonách

15. 12. 2009 v 0:00 2 Základy WordPressu – PHP v šablonách

V tomto díle si řekneme něco málo o programovacím jazyce PHP a jak se vyskytuje v šablonách.

Jak zaznělo v minulém díle, WordPress běží na platformě PHP, takže je nutné počítat s tím, že se objeví i v šablonách. Je zde však použito minimálně a jednoduše, a tak se není čeho bát. A díky tomuto článku budete do budoucna připraveni.

Ti z vás, kteří php ovládají na dostatečně pokročilé úrovni mohou tento díl přeskočit. Jeho smysl je očividný, předejít dělení na programátory a neprogramátory. Jistě, po přečtení jednoho článku se z vás nestane programátor, ale ponesete si s sebou základní poznatky, nutné k chápání systému šablon.

PHP

PHP (Hypertext Preprocessor) je programovací scriptovací jazyk. Slouží hlavně pro tvorbu dynamických internetových stránek – blogovací systémy, internetové obchody, galerie, … PHP se provádí na straně serveru a ke koncovému uživateli pak posílá už jen čistý HTML kód (na rozdíl např. od JS, kde se kód provádí na straně uživatele a kdokoliv si váš JS kód může prohlédnou). Aktuální verze PHP je pátá, takže jazyk už má něco za sebou. To by ale na úvod stačilo, nyní se podíváme na základy.

Základy PHP

Syntaxe

Jak server vůbec pozná, že jde o jazyk PHP a nemá odeslat jen čisté HTML? Zcela jednoduše, musíme souboru s PHP kódem dát příponu php a PHP kód uzavřít do tagů: nebo . Je lepší využít spíše druhý případ, protože ten první nemusí rozpoznat každý server.

Z čeho se PHP kód skládá? Tvoří ho jednotlivé instrukce (proměnné, podmínky, funkce, textové řetězce, …). Každou takovou instrukci je nutné oddělit středníkem, jinak script skončí chybou (; nemusíte psát za instrukcí, po které následuje ?>. Ale doporučuji ho tam dát, třeba za měsíc kód rozšíříte a pak budete 15 minut hledat chybu.).

Lze psát do kódu poznámky? Samozřejmě, pro tuto akci jsou zde komentáře. Psát se je určitě vyplatí, protože za takové 2 týdny si už nebudete pamatovat, co každá část kódu dělá. Komentáře lze zapsat více způsoby:

Základy syntaxe - komentáře

Proměnné

Bez proměnných by si asi programování nešlo vůbec představit. Proměnné slouží k uložení hodnoty různého typu (číslo, textový řetězec, čas, jinou proměnnou, …). Značí se symbolem dolaru $. Názvy proměnných můžou obsahovat písmena bez háčků a čárek, podtržítko a čísla. Dejte si pozor, PHP rozlišuje malá a velká písmena.

Základy PHP - proměnné

Výpis textových řetězců

Na výpis textových řetězců se používají dvě funkce: print a echo. Dnes už mezi nimi není takový rozdíl, protože si navzájem přebrali různé vlastnosti. Pokud chcete vypsat textový řetězec, musíte ho ohraničit uvozovkami či apostrofy. Pokud je text zabalen do uvozovek a chcete další uvozovky v textu použít, musíte před ně dát zpětné lomítko (např. echo „Petr "Lefiath“ Široký";). Někdy se to dá vyřešit tím, že text obalíte do apostrofů, ale to má zas jiné úskalí – když v textu použijete proměnnou, místo hodnoty se vytiskne název.

Základy PHP - výpis textových řetězců

PHP v šablonách

Tak nyní máme za sebou úplné základy PHP, nyní se podíváme na další tři části jazyka PHP, které naleznete v šablonách, a to jsou: podmínky, cykly a funkce.

Podmínky

Podmínky umožňují větvení programu reagující na vnější okolnosti (tedy že za určitých podmínek se něco spustí/nespustí). Jejich zápis si můžete prohlédnout na jednoduchém příkladu:

Podmínky

Vysvětlení: U prvního zápisu je splněna podmínka a zobrazí se první větev po else – Mám aktuální verzi, u druhého zápisu však již podmínka neplatí a zobrazí se druhá větev od else do konce podmínky – Mám starou ojetinu.

Samozřejmě můžete klást více podmínek za sebe nebo jednotlivé větve dále větvit. Všimněte si také u první podmínky, že můžete zadávat více kombinací pomocí logických operátorů. Také existuje 8 porovnávacích operátorů na porovnávaní jednotlivých hodnot proměnných, viz přehled dole.

Podmínky
Porovnávací operátor Význam
== rovnost
!= nebo <> nerovnost
=== identita
!=== nestejnost
> vetší
< menší
>= větší nebo rovno
<= menší nebo rovno

Poznámka k identitě a nestejnosti – rozdíl mezi identitou a rovností je v tom, že zatímco u rovnosti se musely rovnat jen hodnoty proměnné, zde se musí rovnat i typ proměnné. Pro lepší pochopení uvedu příklad, například identita by neplatila u proměnných $p1 = 9; a $p2 = „9“; – $p1 je číslo (přesněji integer) a $p2 je textový řetězec (string).

Logický operátor Význam
! Bude platit, pokud je podmínka nepravdivá.
AND nebo && Bude platit, pokud obě podmínky jsou pravdivé.
OR nebo || Bude platit, pokud je alespoň jedna podmínka pravdivá.
XOR Bude platit, pokud je splněna jedna nebo druhá podmínka. Nebude platit, pokud jsou splněny obě podmínky ani pokud jsou obě podmínky nepravdivé.

Cykly

Cykly jsou v PHP velmi důležité, protože dokážou opakovat určité části kódu stále dokola, dokud platí určitá podmínka. Ve WordPressu se používají jeden cyklus (někdy částečně upravený), který dostal název The Loop (Smyčka) a používá se především pro výpis článků a kategorií, tudíž bude patřit k nejpoužívanějším.

Pro lepší pochopení cyklů nejdříve uvedu jednoduchý příklad pomocí metody while.

Cykly - while

Tak a teď si ho trochu vysvětlíme. Na začátku jsme si do proměnné $cislo definovali číslo 1. Cyklus while se bude opakovat do té doby, dokud číslo bude menší nebo rovno deseti. Uvnitř cyklu si pak nastavíme pomocí ++, aby se k proměnné $cislo přičetla vždy 1. Takže až cyklus dojede k 10, tak se zastaví. Možná vás napadá otázka, co kdybychom odstranili z cyklu ++? Asi si řeknete: „Podmínka by platila vždy a script by pak mohl jet donekonečna.“ Bohužel server má omezenou dobu na vykonávaní programů, a tak by se script zastavil. Nyní se podíváme na již jednou zmiňovanou Smyčku.

Cykly - The Loop (Smyčka)

Jak si sami můžete všimnout, nejdůležitější část šablony není vůbec složitá. Skládá se z jedné podmínky, která platí, pokud máme v databázi nějaké články. Když je podmínka pravdivá, kód dojede k cyklu while. Do smyčky pak vkládáme další php funkce, kterými nastavujeme vzhled příspěvky. O nich si povíme v příštím díle seriálu.

Funkce

PHP funkce jsou dalším stavebním pilířem WordPress šablon. My žádné vlastní funkce vytvářet v budoucnu na 95% nebudeme, ale je dobré mít alespoň trochu šajn, s čím pracujeme. Na začátek uvedu, jak taková funkce vypadá. To uvedu na příkladu funkce, která nám bude odečítat 2 čísla.

Cykly - The Loop (Smyčka)

Nyní je čas si trochu tuto funkci popsat. Ukázka se skládá ze dvou částí: deklarace funkce a zavolání funkce. Nejdříve k té první – PHP pozná, že jde o funkci tím, že začíná slovem function. Za function následuje název funkce [na název můžou být použita malá i velká písmena (i s diakritikou), čísla a podtržítko, název funkce nesmí začínat na číslici]. Po názvu se do kulatých závorek argumenty funkce – proměnné, se kterými funkce pak pracuje. Kód, který se nám má vrátit píšeme do return. Druhá část už je jednoduchá, zavoláme funkci a v závorkách nahradíme proměnné čísly, se kterými chceme počítat. Jak jsem psal, funkce na 95% vymýšlet nebudeme a pokud ano, tak velice jednoduché. Budeme však používat již hotové funkce, např. wp_list_catego­ries(), která vypíše kategorie. Pro zajímavost zde házím odkaz na to, jak je tato funkce deklarována.

Doufám, že tento článek trochu pomohl těm, kteří programování a PHP vůbec nerozuměli. Určitě se vám bude hodit mít alespoň trochu přehled o základech, protože ve WordPressu se sem tam PHP v šablonách používá. Jinak vám také na závěr prozradím, co bude v dalším díle seriálu. 3. část se bude zabývat stavbou šablony a také WordPress codexem (dokumentací) – tam si řekneme, co a kde hledat. Tak tedy zase u dalšího dílu.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

 • #2
 • nikdož
 • 30. May 2012 | 16:33
 • Skupina: Neregistrovaní

Se mi to docela líbí, jen bych ti doporučil používat místo pravdivost podmínky, splnění podmínky.
Byl jsem z toho zprvu trochu zmatený (Titulek základ Wordpressu mi nejde dohromady se základy PHP) a teď jsem ještě v polovině přemýšlel, jestli pravdivost se rovná splnění, a jestli když dám před podmínku !, to všechno poto... (dělám s PHP už chvíli a jen mě to tak napadlo upřesnit). Jinak fajn stránka ;)

 • #1
 • General
 • 1. April 2011 | 22:33
 • Skupina: Registrovaní Uživatelé

Můžu se zeptat jak se jmenuje ten PHP editor na těch screenech? Někde sem ho viděl ale nemůžu si vzpomenout..

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi