Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

Rychlý tip: Plot v Photoshopu

15. 6. 2010 v 0:00 0 Rychlý tip: Plot v Photoshopu

Ohromily mě reakce na Deviant Artu, protože jak se zdá, lidé považuji něco jako plot za posvátnou věc, a jeho vytvoření v Photoshopu za magii. Pojďme se podívat, jak kouzlo funguje.

1. Tvorba stavebního kousku

TIP: Doporučuji během tvorby pravidelně tvary kombinovat do jedné vrstvy, ale zároveň ponechávat jednotlivé fáze jako samostatné (skryté) vrstvy. Jeden nikdy neví.

Jako první si vytvoříme zaoblený obdélník (já použil zaoblení 20) a natáhneme do libovolné velikosti (je lepší vytvořit o něco větší).

Řekněme, že náš plot má být 5 pixelů široký, takže 5 pixelů od prvního obdélníku vytvoříme druhý (při tažení držte SHIFT, aby se zkopíroval do aktuální vrstvy a nevytvářela se nová – objeví se vám malé plusko na znamení, že se přidává), kterému snížíme zaoblení o onu vzdálenost, v tomto případě tedy 5 pixelů. Tím docílíme toho, že zaoblení bude vypadat přirozeně. Nyní obdélníku nastavíme <strong>Odečíst od oblasti</strong>.

Oba díly zkombinujte – je to nutné kvůli následujícímu kro­ku.

Nakreslete do vektorové vrstvy čtverec – tentokrát je třeba, aby to byl čtverec, není nutné, abyste se trefili přesně na složený objekt, ale musíte vytvořit symetrii. Nový objekt zarovnejte s kombinací a nastavte <strong>Průsečík oblasti tvarů</strong>. Tak jsme si vytvořili základní tvar.

2. Tvorba základního tvaru

Opět zkombinujeme a začneme díly duplikovat. Duplikát otočíme o 180° a posuneme doprava.

A máme skvělý náběh na Svastiku, případně také háknkrajc – bohužel si tvorbu tohoto pamětihodného symbolu budeme muset nechat na jindy. Než nás zavřou za pokus propagovat nacizmus, raději zduplikujeme další kousky a sestavíme je do sebe dle předlohy. Až jich budete mít zaháknutých tak 10 či víc, natočte je o 45° vlevo.

Zrušení sjednocení zpráv

Vše zduplikujte a vodorovně přetočte. Nyní máte základ drátů. Opět jej zkombinujte a začněte duplikovat vedle sebe kolikrát chcete. Jelikož budeme vytvářet vzorek, nemusíte vytvořit příliš velký plot ručně, ale musíte jej přesně vyměřit – použijte <strong>Pravít­ko</strong> pro změření vzdálenosti mezi očky. Dva sloupce bohatě postačí.

3. Tvorba vzorku

Jako první musíte vytvořit novou vrstvu (normální vrstvu), protože z nějakého důvodu (domnívám se že jde o chybu) je Photoshop citlivý na to, jakou vrstvu máte vybranou při vytváření vzorku. V té vrstvě nemusí být žádný obsah, ale pokud máte označenou vektorovou vrstvu (se kterými jsme celou dobu pracovali), program vám nedovolí vzorek vytvořit. Výběr si pečlivě vyměřte, abyste zabírali opravdu jen nezbytně nutné části – samozřejmě nemusíte vše vybrat napoprvé, vyberte postupně celý őbdélník a až si budete jisti (před výběrem je vhodné přeměřit tvary pomocí vodících linek, zda něco není nepřesné), dejte <strong>Úpravy → Definovat Vzorek</strong>.

4. Použití vzorku

Máme vzorek, takže je na čase jej vyzkoušet. Vytvořte si novou vrstvu, vyplňte ji kde chcete a ve stylech nastavte náš vzorek. Pokud jste vše udělali správně, budou vám jednotlivé části zapadat do sebe.

A zde je náš výsledek. Po stranách můžete na zakončení použít původní vektory.

V případě různých hrátek s perspektivou musíte vrstvu rastrovat, což uděláte tak, že pod ni vložíte novou (prázdnou) vrstvu, obě vyberete a sloučíte (CTRL + E). Pak můžete transformovat dle libosti.

5. Závěr

Plot si můžete samozřejmě jakkoliv obarvit, a pokud si uložíte výběr pro vzorek jako masku, můžete díky vektorům dělat různé úpravy, jako měnit tloušťku drátů dle libosti. Můžete přidat stín, vnitřní záři, co vás napadne. Bavte se.

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi