Jste tu poprvé? - Skrýt (musíte být přihlášeni)

Můj názor na Deviant Art v7

9. 6. 2010 v 0:00 0 Můj názor na Deviant Art v7

Více než před týdnem Deviantart.com (stránka, která je vám pravděpodobně dobře známá) přešel na aktuální sedmou verzi. Tentokrát nejde o tak velkou změnu, a přestože vůči ní mám námitky, nic se výrazně nepokazilo, takže půjde spíš o šťourání. Chci se s pár lidmi přidat ke skupině, která konzultuje problémy DA s vývojáři, a rád bych znal váš názor. Napíšu o všem, co se změnilo (alespoň co jsem zaregistroval), a dost sázím na váš názor. Je možné že alespoň malou částí pomůžete zlepšit DeviantArt.

Předně bych rád připravil scénu – tato verze opravdu není tak radikální změna jako předchozí verze – jde v podstatě o menší změny nejpoužívanějších věcí (jde o vše možné, takže to nejde shrnout jinak), zřejmě v dobrém úmyslu vše zjednodušit. Narozdíl od předchozích verzí se domnívám, že dobré věci byly změněny a nahrazeny špatnými, v naprosté většině případů. K tomu mám dobré důvody, nejsem člověk, který z principu nadává, když uvidí něco nového, a stejně tak nejsem idiot, který by se zastával nových věcí, které mají problémy, jenom proto, že jsou nové (nebo že bych z principu šel proti davu za každé situace, nebo něco jiného, nevím jaké motivy někteří lidé mají, jisté je, že je nechápu) a lidé na ně potom nadávají. Pokud jsem vám těmito neobratnými větami nezamotal hlavu, přidám ještě aktuální novinku – podle všeho odezva lidí na nový design je tak výrazná, že vývojáři sami přiznali, že nová verze bude potřebovat jisté změny.

Deviantart verze 7

Než začneme rozebírat jednotlivé změny, pojděme si celou situaci shrnout, abyste si udělali obrázek. (Pokud DA neznáte a stále článek čtete, doporučuji na stránku zajít a pokud se zajímáte o grafiku, což by mohl být důvod, proč chodíte na tyto stránky, Deviant Art se pravděpodobně stane jednou z vašich oblíbených. Pak se vraťte a budete připraveni vše si přečíst.) Můj první dojem byl, že se tým DA snaží stránky přizpůsobit pro netbooky a mobilní zařízení. A nejde ani tak o zjednodušení některých věcí – některé stránky, například detail deviací, vypadají na velkých monitorech opravdu divně. Je možné, že se budu během článku rozčilovat, protože nechápu, jak ti lidé došli k některým závěrům, které se promítly do designových změn. Pokud mohu něco říct k předchozímu designu – byl opravdu dobrý. Nebyl dokonalý, ale fungoval – problém je, že nemůžete zjednodušovat donekonečna. Když dojdete na samotné dno, musíte buď přestat, nebo v tomto případě začít ubírat obsah stránek. V podstatě je to jako snažit se znovu vynalézt kolo – pokud něco dobře funguje, a navíc si nedokážete představit jiné podobně dobré řešení, je lepší do toho nehrabat. Což se stalo – abych se konečně dostal k trochu přesnějšímu shrnutí:

DA výrazně zjednodušil některé funkce – nyní je hlavní zaměření na horním uživatelském panelu. Což je dobrá věc, ale má to své problémy. Dále zrušil některé věci, které se týkaly uživatelského nastavení, momentálně si nemůžete prakticky nic přizpůsobit ani nastavit (a nemluvím o vlastním profilové stránce, což je spíše pro hračičky a v žádném případě to neovlivní vás, ale spíš lidi, kteří navštěvují váš profil). A to poslední nakonec, výrazně se změnila stránka deviací, tedy zobrazování vašich děl a prací. Zároveň k dobru musím říct, že celý systém se výrazně zrychlil, i když jsem slyšel komentáře od lidí, kterým DA nyní víc nefunguje než funguje – já tyto problémy nemám, takže jim mohu pouze vyjádřit upřímnou soustrast. Takže tady to máte – DA se snaží zjednodušovat už tak maximálně zjednodušený koncept s velkým množstvím obsahu (což je ten problém, ne že by to bylo málo jednoduché), a vést nás cestou, kterou si myslí, že je to nejlepší.

Horní uživatelský panel

Deviantart verze 7 - nová podoba horního panelu

Střed DA – doslova. Horní panel nyní obsahuje menu a prakticky vše důležité, což je určitě dobrá věc. Panel je o něco výraznější, jenže pokud je seskupení všech věcí dobrá věc, je to špatně provedené. Na první pohled vám vůbec nemusí být jasné, že vpravo od loga je menu. Stejně tak jako výpis zpráv, které dlouhodobé devianty (přeberte si to jak chcete :P ), tedy nejen mě, naštval tím, že ukazuje jen jedno číslo, obecný výpis zpráv. To je nepříjemné, protože na DA se zprávy řadí do třech základních kategorií (vyjma osobních) a člověk nechce klikat na vysouvací nabídku, aby se dozvěděl, která zpráva je nová. Tohle je opravdu jen a pouze šťourání, ale je to otravné – i jedno kliknutí navíc X-krát je nepříjemné. Naštěstí tohle nemusíte trpět, prostě klikněte na poslední odkaz vysouvací nabídky a zprávy se zobrazí podobně jako předtím.

Zrušení sjednocení zpráv

Vyhledávání

Nová podoba vyhledávání

Osobně vyhledávání používám hodně často – jelikož jsou na DA milióny děl, těžko bych jimi procházel normálně. Takže pro mě je vyhledávání podstatná věc. Tým DA si to asi nemyslí, protože vyhledávání vzal z původního panelu, kde bylo také menu, zmenšil ho, a dal ho pouze na hlavní stránku. Ó díky, vždy jsem chtěl trávit zbytečný čas na stránkách, na které jinak nechodím. Proč nešlo zabudovat vyhledávání do vrchního panelu? Ó, protože by to pak nebylo na šířku 960 nebo kolik? Šlo by udělat stejnou vysunovací nabídkou jako menu, a alespoň by bylo vidět, protože poprvé jsem ho chvíli marně hledal, přesun na hlavní stránku totiž není vše, oni ho i maximálně zmenšili, aby jaksi zapadlo mezi deviace, asi kvůli kamufláži. Zde nemám nic čím bych se vyvojářů zastal – mínusové body.

Prohlížení deviací

Jak vidíte, beru DA z pohledu člověka, který na něm tráví určitý čas a rád se vrací. Odebrání nebo změna věcí, které rád používám, je jistá cesta k tomu, abych si návraty rozmýšlel. ( Když toho změníte nebo odeberete dost, což se zde naštěstí nekoná.) Co se ale koná je poslední velká část změn, zobrazování detailů samotných deviací, tedy věcí, kvůli kterým na stránky většina z nás chodí. Někteří z vás, co chodí na DA pravidelně, měli možná jako já nastavené plné zobrazování děl, čímž odbylo otravné klikání na zmenšeniny. Nyní nám tato možnost byla odebrána (v profilu si můžete nastavit velké prd) a navrch se přidalo automatické zmenšování děl podle jejich velikosti a rozměrů vašeho monitoru. Omluvte mě na chvíli, ale který retardovaný šimpanz tohle vymyslel? Napadlo někoho, že pokud mám velkou fotku, řekněme 3000×2000 pixelů, tak k tomu třeba mám důvod, protože chci, aby lidé viděli detail? A co třeba větší obrázky webových stránek? Jediná možnost, jak něco velkého vidět skutečně na 100%, je nyní přes tlačítko download, což je hovadina! Nejde to vypnout, nejde si to nastavit. Je to odporné. Je to nepřirozené. Je to hnusné.

Podivné prohlížení deviací

Pro zvětšení klikněte na obrázek

No, poté co jsem dostal tohle ze svého systému, je čas promluvit si o tom, jak teď celý detail díla vypadá. Je maximálně zjednodušený, a to tak, že na každé straně monitoru budete mít něco. Nedělám si legraci – nejnovějším nápadem je, že se využily všechny strany obrazovky a na každou se nalepilo něco. U větších (dnes u stolních počítačů dostanete za velmi nízké ceny monitory od 23" a výše, takže není důvod kupovat něco malého) monitorů se vše posunuje a rozlézá, nic není seskupené, je to zkrátka chaos. Nemohu nyní ukázat obrázek, protože píšu z notebooku, takže mi musíte důvěřovat. Vývojáři se dušují, že chtěli pozornost maximálně obrátit na dílo a autora. Dobrá… Mohu říct, že posunutím autora a jeho zahrabáním pod dílo do textu jste na něj maximální pozornost opravdu neobrátili, protože poprvé jsem ho ani nemohl najít. A pozornost na dílo? Máte mě za blbečka, který neudrží pozornost u té nejvýraznější, největší a nejvýše položené věci na celé stránce? Co takhle přidat velký červený rámec a tancujícího hermafroditního trpaslíka s cedulkou, koukni sem, debile? Zde tak trochu dostávám dojem, že se ke změnám přistupovalo ve stylu „Idioti idiotům.“ Přidejte to, že zmizela patička, takže se opět musíte přesunovat na hlavní stranu, a máme to snad vše.

Abych jen nenadával, máte nově možnost přepínat mezi jednotlivými díly autora postranními šipkami – příjemná novinka. Navíc pokud podržíte kurzor nad šipkou, zobrazí se celá nabídka jednotlivých děl.

Nové přepínání deviací

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Můj závěr

Šílenství

Takže jsme na konci? Ne, ještě nekončíme. Poté co jsem plival špínu, rád bych přispěl pár svými moudry, která bych rád viděl na DA realizována, ale z nějakého důvodu se to ještě nestalo. V první řadě jsou to náhledy prací. Proč není možné najet na zmenšeninu v seznamech s tím, že by se zvětšila na dvojnásobek jako na istockphoto? Pokud si často vyhledáváte nebo procházíte galerie, víte o čem mluvím. Náhledy musí být malé, aby se tam něco vešlo, ale někdy jsou příliš malé na to, abyste si mohli udělat jakýkoliv obrázek o tom, co to je. (A popisek nepomáhá.) Bylo by to příliš datově náročné? Je to těžké naprogramovat? Nevím, v tomto se nevyznám, pokud je tu někdo znalý problematiky, budu rád za poučení – něco takového mi opravdu chybí.

Další věcí, na kterou bych kladl maximální důraz, je co největší možnost přizpůsobování. Nechte uživatele, ať si rozhodnou o tom, co a jak se jim bude zobrazovat! Nechte je, ať si přizpůsobují ne profil (což je ekvivalent oblékání panenek… ech, dobrá, není, ale tam si hrajete a měníte jen profil), ale celé zobrazování a nastavování stránek. Chci mít možnost lépe řídit sledovací kanály jednotlivých deviantů a skupin. Chci mít možnost lépe si organizovat detaily deviací. Chci mít možnost si lépe organizovat horní panel, případně si ho napevno přilepit, aby se mi zobrazoval když se posunu třeba na konec stránek. Je toho moc? Tak začněte alespoň s něčím, začněte pomalu, ale ať je vidět, že se něco děje. Přestaňte se plácat ve zbytečnostech a přizpůsobujte se budoucnosti velkých komunitních portálů. Alespoň kdyby to bylo pro prémium, byl bych rád, kdybych vám platil za něco užitečného.

V žádném případě nechci tvrdit, že těmito změnami se DA stal nepoužitelným – stále je to výborná stránka, ale většinu z těchto změn vidím jako zbytečnosti nebo uspěchané věci.

Tím jsem ze sebe dostal vše podstatné – je můj názor i váš názor? Něco jsem zapoměl, spletl, nebo se vám to nelíbí? Vyjádřete se – i kdyby to ve výsledku k ničemu nesloužilo, DA mě zajímá nejen jako návštěvníka, ale (jak jste z textu jistě pochopili) i jako designéra, takže odezva uživatelů mě zajímá tak jako tak.

Petr Široký Profil na fóru / Osobní stránky / Twitter Webdesignér povoláním, kritik přesvědčením, šašek duší, to vše zde najdete. Tutoriarts jsou poslední 3 roky můj největší osobní projekt. Kromě toho se zkouším věnovat jiným menším webovým projektům, živím se jako nezávislý webový designér a snažím se více hledět do budoucnosti, aby tyto stránky vzkvétaly.

Zdrojový soubor : Není k dispozici

Komentáře k článku

Nejste přihlášeni - před odesláním příspěvku vyplňte protispamovou kontrolu níže - váš komentář bude viditelný až po schválení správcem. Pro okamžité schválení se přihlašte, nebo registrujte. Registrace nezabere déle než minutu.

 • :-D
 • 8-|
 • :-/
 • 8-)
 • :-(
 • :-O
 • =(
 • =D
 • :-)
 • <3
 • ;-)

* Povinné položky

Nahoru

Autoři: Jakub Houdek, Jakub Šimůnek, Petr Široký a příležitostní sebevrazi