Není to nejčerstvější záležitost, ale z nedostatku času a motivace se dostávám k okomentování nového programujte až teď. Není to tak na škodu, protože některé věci byly mezitím změněny k lepšímu, takže se bude i lépe hodnotit. Na řadu přijdou i uleželejší (grafika.cz, brousím si zuby), hlavní je aby to bylo dostatečně zajímavé, ne jak aktuální to bude.
Kdo programujte.com nezná, pak vězte, že jde o komunitní portál, který se, jak již z názvu vyplývá, zaměřuje na programování. Najdete zde novinky i návody, diskuzní fórum a další věci.
Poté co jsem pohanil nové programujte a řekl, že stojí za prd, se mi začala dít prapodivná neštěstí. Nejdřív se mi podařilo brutálně netrefit při močení do mísy. Samozřejmě v sedě. Vždy si při močení sedám, jinak se cítím velmi nejistý. Pak jsem si namazal sladké pečivo sýrem. Stalo se z něj sýrové zlo. Poté co se mi skoro podařilo sníst mýdlo, vypít aviváž a pro tvorbu designu málem použít Ilustrátor, začal jsem si říkat že tohle není samo sebou. Většinou všechny tyhle věci dělám, když jsem silně nevyspalý. Takže když jsem začal mít utkvělé představy o tom, že si o mě šeptají muži s podbradky, rozhodl jsem se, že jediný způsob, jak moje vnitřní démony porazit, je férové zhodnocení nového webu. Ostatně Lukáš Churý a jeho melody boys za sebou pravděpodobně mají stovky hodin dřiny a šmahem to odsoudit není objektivní hodnocení. (Jakkoliv lákavě to vypadá.)

Nejsem pravidelný návštěvník webu a nemám tolik času/trpělivosti, abych web procházel několik hodin a nasál všechny potřebné informace. Proto ho budu hodnotit jako člověk, co jej právě objevil a poprvé tam přišel (což není tak daleko od pravdy, protože na staré programujte jsem zavítal čas od času, přečetl si třeba 1 článek a zase šel - pro mě tam bohužel nejsou věci, které mě zajímají). A upřímně řečeno, nejsem si jistý zda se mimo grafiky změnilo zase tak moc, alespoň z pohledu uživatele, který nevidí pod motor toho všeho.
Takže nejdřív to nejpalčivější, byť je to zčásti subjektivní - vzhled není z nejlepších. Je jasně cílený na jednoduchost, ale jsou tu 2 velké problémy, které se s tím pojí (a tady jsou objektivní výtky). První je ten, že jednoduchý a čistý design postrádá grafiku, která by sloužila jako vodítko pro odlišení jednotlivých částí obsahu od sebe - proto obvykle vyžaduje větší odsazení a více prázdného prostoru, jinak se vám začne celý vzhled slévat do sebe a bez pečlivého procházení jen tak od pohledu nezjistíte, co kde začíná a končí. Ten druhý se týká přílišného zjednodušení některých prvků, že je to až na škodu. Například vyhledávání, a i uživatelský panel je vinen - obojí jsou důležité části webu, tím spíš komunitního portálu, což programujte podle mě je. (Víc než jen informační web.) Tak nevýrazné řešené jsem už dlouho neviděl. Dokonce i podmenu, které často obsahuje důležité odkazy, vypadá spíš jako drobečková navigace a je tak nevýrazné, že ho snadno po přechodu z hlavní strany přehlédnete, a obsahuje zjevně nepadnoucí odkazy, které vedou k akci uživatele (například přidat web v kritice webu, registrace na fóru a další) - na to mají být tlačítka, důležitostí se to neshoduje s navigací webu. Kromě těchto problémů je podle mě logo v rozporu s grafickým stylem - jde o technický futuristický font, ale nic takového jinde na webu nevidím.
Obsahově mi hlavní strana přijde vyřešena velmi dobře - věci jsou relativně tak, jak by je člověk čekal, vhodně umístěné, bohužel jak jsem říkal, kažené nalepeným, nedýchajícím designem, který ničí přehlednost. Některé věci jsou relativně odvážné (na můj nezkušený nos, je možné že něco takového na zahraničních webech dávno funguje), jako třeba výpis z twitteru přímo vedle hlavních zpráv. Celý web se obsahově dělí na články, fórum a kritiku webů, takže zjednodušeně řečeno není tak moc odlišný od tutoriarts :)
Teď, když jsem si připravil vhodné pozadí, mohu mluvit o řešení problémů, které na webu vidím. Zaměřím se především na hlavní stranu, aby nešlo o příliš technický rozbor, který by nebyl zajímavý a hlavně by byl opravdu dlouhý (a mě stál mnoho času a úsilí, které mi nikdo nezaplatí). Hned první věc, která mě provokuje, je uživatelský panel. V dnešní době se čím dál víc propaguje horní umístění, což schvaluji a vidím v tom budoucnost. Co se mi ale nelíbí je provedení. Kolonky pro přihlášení jsou nalepené na horní okraj, takže je panel mnohem nevýraznější, než kdyby tam nějaké extra místo bylo. Není problém obětovat 10 pixelů a připravit trochu jiné pozadí, aby panel mírně vyniknul. Vyplatí se to. Další problém je, že tlačítko vypadá úplně stejně, jako kolonky pro text. Protože jde o funkčně rozdílné věci, je to špatně. Člověka to potom mate - když se hodně vzdálím od webdesignu, v reálném světě jsou věci podle své funkčnosti často definovány unikátní podobou. Například lžíci a nůž si nespletete, protože kvůli funkčnosti vypadají jinak. V digitálním světě ale nejste omezení na to, že tlačítko prostě musíte udělat jako tlačítko, ale v tomto případě je to maximálně vhodné pro použitelnost celého panelu. Navíc šipka, která z tlačítka vede, rozbaluje další funkci navíc (trvalé přihlášení), která je užitečná, ale na nevhodném místě. Podobné rozbalovací nabídky jsou na internetu od nepaměti a lidé je znají, jenže problém je, že nejsou kombinované z odesílacího tlačítka - takže lidé je mohou snadno zaměnit a to vede k dalšímu zmatení. Poslední výtka je k oddělenému zapomenutému heslu - když něco oddělíte od skupiny, je to výraznější, protože je to samostatná věc v prostoru. Proto mi přijde logičtější tam umístit registraci, protože zapomenuté heslo určitě nebude tak používané jako registrace, která potřebuje být výraznější.
Teď přichází na řadu podmenu, a blížíme se k tomu nejhoršímu. Zatímco menu je dobré, výrazné a elegantně jednoduché, podmenu je něco úplně jiného. Předně je dost nevýrazné. Vzhledem k tomu, že jsou tam dost důležité věci, to není nejlepší nápad - navíc obsahuje nešťastné vyhledávání, které opět trpí nemocí nalepení na okraje, které mají políčka v panelu uživatele. Tady jde ale o problém, který ho činí skoro neviditelným. Jako vhodnou nápravu vidím připojení podmenu k menu - nemá smysl mezi nimi dělat mezery, a naopak bych zvětšil odsazení pod ním. Asi tak na úroveň loga, ale už jenom správné odsazení sociálních ikonek by pomohlo, protože na výšku prvky vyrovnané zrovna nejsou. Šel bych klidně ještě dál a na podmenu použil červenou barvu vybrané položky menu - snad by to bylo neohrabanější, ale daleko výraznější a účelnější - jasně uvidíte že to patří k sobě, a hlavně to nepřehlédnete. Vyhledávání bych vypustil z klícky, kterou tvoří rámečky podmenu, a zasadil bych ho výrazněji do pravého sloupce. Černá barva nestačí, použil bych červenou na tlačítko.
Zatím šlo o konkrétní prvky, takže poslední výraznou úpravou, kterou bych udělal, jsou větší odsazení tak, kde je to třeba, a zjednodušení některých částí obsahu. Větší odsazení by jednoznačně snesl pravý sloupec, jeho sociální ikonky a zprávičky. Nevím jestli je to tak blízko sebe, aby byla reklama pod tím výš, ale i kdyby, funkčnost webu by se reklamě podřizovat neměla. Články a jednotlivé bloky obsahu jsou odděleny dobře, tenhle problém se týkal hlavně vršku a pravého sloupce. Druhá věc, zjednodušování, bych aplikoval například na sociální ikony - na hlavní straně máme jak skupinku vpravo nahoře, tak potom větší skupinu v obsahu, dole máme obří odkaz na twitter a na konci pravého sloupce je ještě google+. Nemyslíte že je to trochu moc? Omezil bych to na jedno umístění, do pravého sloupce, kam stačí přidat asi 2 ikonky navíc, a vše dostatečně oddělit - kromě reklamy v pravém sloupci nic zvlášť užitečného není, takže není problém cílit na jedinou výraznou věc, co se týká webu. Všimněte si například řešení tutsplus - sem se texty nevejdou, ale vhodné odsazení je mnohdy dostačující.
U panelu kritika webů mám problém s velkými obrázky - vše působi velmi rušivě a určitě nejsem jediný, kdo se musel chvíli zorientovat, aby pochopil co se v panelu nachází. Když totiž dáte byť jenom část jiného designu ve 100% velikost do vašeho designu, nastane konflikt. Proto bych navrhoval obrázky vždy zmenšit, klidně až na 50% - stejně takto od pohledu nemáte dost místa, abyste ukázali celý web, a přepínání dvou obrázků jen mate (myslel jsem, že to přepíná na jinou kritiku webu, ale on je to stejný web), zmenšením dostanete vhodný odstup, kdy se 2 designy nebudou plést dohromady. Barevná hodnocení jsou velmi výrazná a proto bych u jednotlivých porotců vpravo nepoužil celé pozadí, ale jen holá čísla, a ani ta nemusí být barevná - stačí finální barvy vlevo. Poslední podivnost je font, který je jiný než ve zbytku designu. Nakonec jsem si nechal "tag cloud", protože to žádný tag cloud není, je to jen obrázek, který odkazuje na jiný web. To tam ale vůbec není řečeno, takže to považuji za nešikovný nástroj, který nešťastníka, co se pokusí na nějaké ze slov kliknout (což taky nejde nejlépe), odešle na úplně jiný web, bez varování. Buď vyhodit, nebo výrazně propojit s nápisem itzprávy (to že je to tam napsáno po straně nestačí, to si skoro nikdo nepřečte).
Když jsem poprvé nové programujte viděl, skutečně jsem řekl, že to stojí za prd. Tak to není a přeháněl jsem, navíc jsem viděl starší verzi, která byla mezitím vylepšena - ale největší problémy zůstaly, a pokud se podobný design příliš nepovede, je to vždy pohroma, protože i když se autor chytí za nos a začne dělat na úpravách, i kdyby chtěl, novou, výrazně upravenou verzi jen tak nedokončí (sice si nedokážu představit kolik to dalo práce, ale jsem si jistý že hodně). Podobný vzhled sám o sobě vydrží obvykle pár let, a pokud jsou tam věci, které podle mě stránkám vyloženě škodí, může snadno utrpět jistým poklesem návštěvnosti. Je realistické říct, že v tomto případě záleží hlavně na obsahu, ale to neznamená že vzhled není důležitý, protože otázka není kolik lidí může kvůli vzhledu odejít, ale kolik by jich přišlo, kdyby byl lepší.
Ps. V komentářích pod článkem o redesignu se skoro na každém webu najdou velmi unikátní příspěvky, vybírám například "Navzdory zdejšímu novému trendu - kritiky webu pod intro článkem" - kde lidé remcají prakticky proti čemukoliv. Buď proti webu, nebo proti kritikům webu. Ale odkdy je kritika něco špatného, pokud s něčím člověk není spokojen a píše v upřímné snaze o zlepšení? Web funguje směrem majitel -> návštěvník, a obě strany by se měly respektovat. Dokud je kritika civilizovaná, není důvod komentovat to, že člověk něco kritizuje. Jak ale vidno, některým návštěvníkům vadí kritika z principu, ne její forma, a jejich rozum asi nejde dost daleko na to, aby se zamysleli, že kritika je většinou jen užitečná. A souhlasit s ní taky nemusíte :)
Máte vlastní názor, který se liší od mého pohledu? Nějakou konkrétní připomínku? Neváhejte se podělit v komentářích, a pokud tento komentář nasdílíte například na twitteru, nebudu se zlobit. Osobně se postarám o to, aby ho lidé z programujte viděli, jak jsem řekl, chci se pokusit o dvojí přínos, tedy podat objektivní hodnocení a rady, a zároveň napsat něco přinosného pro další grafiky/designéry.
podle mě byla stará verze lepší, ta nová mi přijde jako jeden kus, ztrácím se v tom, chybí mi jakési oddělení jednotlivých částí.